دانستنی های سفر

گیت پرواز چیست؟ همه چیز در مورد گیت پرواز

در این مقاله از هارا گدیم قصد داریم در رابطه با گیت پرواز صحبت کنیم. و اطلاعاتی را که نیاز است به عنوان مسافر در این زمینه داشته باشید را در اختیارتان قرار دهیم.

در سفرهای هوایی از اصطلاح پرکاربردی به نام گیت پرواز استفاده می‌شود. باز و بسته شدن گیت برای مسافر از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که یکی از مهم‌ترین مراحل سوار شدن به هواپیما گذر از گیت پرواز است.

اگر کنجکاوید تا با این اصطلاح و کاربرد آن در سفرهای هواپیمایی بیشتر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

گیت پرواز چیست؟

از نظر لغوی گیت به معنای درگاه است. گیت فرودگاه به مسیری گفته می‌شود که شخص برای سوار شدن به هواپیما باید بپیماید. در این مسیر چمدان‌ها تحویل داده می‌شود و فرد با حداکثر ۸ کیلوگرم بار اجازه ورود پیدا می‌کند. در این مسیر اشخاصی چون مسافران، کادر پرواز و نیروهای امنیتی دائما در حال رفت و آمد هستند.

به عنوان یک مسافر نیاز است از دو گیت امنیت و سوار شدن به هواپیما عبور کرد. در ادامه به بررسی کامل این دو گیت خواهیم پرداخت.

گیت امنیتی فرودگاه

در فرودگاه‌ها قسمتی به نام گیت امنیتی واقع شده است که وظیفه حفظ امنیت مسافران در طول سفر را بر عهده دارد. به همین دلیل مسافران در هنگام گذر از این گیت مورد بررسی قرار می‌گیرند. و تنها در صورتی که صلاحیت عبور داشته باشند، به آن‌ها اجازه داده می‌شود.

محل قرارگیری گیت امنیتی در فرودگاه‌های مختلف با یکدیگر فرق دارد. علاوه بر این زمان مراجعه به این گیت‌ها نیز متفاوت است. در برخی فرودگاه‌ها نیاز است تا مسافر در همان مراحل ابتدایی سفر از این گیت عبور کند‌. در برخی دیگر نیز عبور از گیت امنیتی جز مراحل آخر سفر به هواپیما است.

عبور از گیت امنیتی ممکن است زمان بر باشد به همین دلیل توصیه می‌شود که حداقل ۳ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید تا به موقع بتوانید از این گیت عبور کنید. ناگفته نماند که بسته شدن گیت پرواز برابر است با جا ماندن شما از سفر، بنابراین نیاز است تا قبل از زمان بسته شدن گیت از آن عبور کنید.

در گیت امنیتی فرودگاه چه اقداماتی انجام می‌گیرد‌؟

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، گیت امنیتی فرودگاه وظیفه حفظ امنیت مسافران در طول سفر را برعهده دارد. در این مرحله اقدامات بسیاری انجام می‌گیرد که همگی کمک می‌کنند فرد تجربه گر یک سفر بدون دردسر باشد. هنگامی که وارد گیت امنیت فرودگاه می‌شوید، نیاز است تا نسبت به دریافت کارت پرواز اقدام کنید. در این مرحله تمامی مدارک شناسایی شما نیاز است. علاوه بر این اگر قصد سفر خارجه را داشته باشید، باید پاسپورت و گذرنامه خود را نشان دهید. نیروهای امنیت نیز از پاسپورت و گذرنامه شما را بررسی و در صورت تایید به شما اجازه ورود به مرحله بعدی سوار شدن به هواپیما داده می‌شود.

از دیگر اقداماتی که در گیت امنیت انجام می‌گیرد، می‌توان به بررسی بار و مجاز و غیر مجاز بودن وسایل همراه فرد اشاره کرد. میزان بار همراه مسافر وزن می‌شود و در صورت وجود اضافه بار مسافر موظف به پرداخت ما به تفاوت حمل بار می‌گردد.

پس از اینکه فرد و وسایل همراه او مورد بررسی قرار گرفت به او اجازه گذر از گیت امنیتی فرودگاه داده می‌شود.

در گیت سوار شدن به هواپیما چه اقداماتی انجام می‌شود؟

تقریبا یک ساعت قبل از پرواز نهایی هواپیما شماره گیت از طریق تابلوهای بزرگ موجود در سالن اعلام می‌شود. مسافران در این مرحله کارت بلیط خود را دریافت کرده‌اند، پاسپورتشان چک شده و اجازه خروج از کشور را یافته‌اند. در این مکان غرفه‌های بسیاری وجود دارد که فرد قبل از سوار شدن به هواپیما می‌تواند از آن‌ها عبور کند و خوراکی‌های خوشمزه تهیه کند‌. پیشنهاد می‌کنیم این فرصت را از دست ندهید و از غرفه‌های موجود در این گیت بازدید کنید.

این مرحله آخرین مرحله برای سوار شدن به هواپیما است. در واقع تمامی اقداماتی که نیاز است برای سوار شدن به هواپیما و تجربه سفر هوایی انجام گیرد، در مرحله قبلی یعنی گیت امنیت انجام شده است. و در این مرحله برخی از مدارک در صورت نیاز مجدد مورد بررسی قرار می‌گیرد. و به شما اجازه داده می‌شود، سفر هوایی خود را به سمت مقصد آغاز کنید.

اقداماتی که قبل از ورود به گیت پرواز باید انجام گیرد:

ورود به گیت پرواز

گذر از گیت پرواز مرحله مهمی در سفرهای هوایی است بنابراین رعایت یک سری نکته می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر و بدون دردسرتر از این مرحله عبور کرده و سوار هواپیما شوید. برخی از مهم‌ترین این نکات عبارتند از:

۱: در طول سفرهای هوایی به همراه داشتن مدارک شناسایی، در صورت نیاز پاسپورت و مقدار پول نیاز است. بنابراین قبل از خروج از خانه مطمئن شوید که تمامی این مدارک را با خود به همراه دارید.

۲: بهتر است تبدیل پول به ارز را در صرافی‌های خارج از فرودگاه انجام دهید. چرا که صرافی‌های داخل فرودگاه هزینه‌های بالاتری از شما دریافت می‌کنند. فرقی ندارد قصد دارید به کدام کشور سفر کنید، سعی کنید مقداری دلار با خود به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری از آن‌ها استفاده کنید.

۳: برای جا نماندن از پرواز نیاز است تا چندین ساعت قبل از زمان ذکر شده در بلیط، فرودگاه باشید. به عنوان مثال اگر بلیط شما ساعت ۸ شب است، ساعت ۴ یا ۵ بعد از ظهر زمان مناسبی برای حاضر شدن در فرودگاه و انجام اقدامات لازم است.

۴: قبل از اینکه چمدان سفر خود را ببندید، خوب است تا از وسایل ممنوعه در طول سفرهای هوایی اطلاع یابید. چرا که به همراه داشتن هر یک از این وسایل می‌تواند تا ساعت‌ها شما را معطل کند.

۵: اگر از بیماری‌های خاص رنج می‌برید و نیاز است در طول سفر از داروها یا دیگر وسایل درمانی استفاده کنید، این موضوع را با کادر هواپیما در میان بگذارید. در چنین شرایطی نیاز است تا پزشک معالجتان داروهای مورد نیاز در طی سفر شما را نسخه کند. این نسخه توسط تیم پرواز بررسی و سپس تصمیم گیری‌های لازم انجام می‌گیرد.

زینب روستا

سال‌ها بعد از اتمام زنگ انشاها قلم را دوباره مهیا کردم تا بنویسم اما این بار کمی متفاوت‌تر. این بار می‌خواستم با آواز قلم به دنیای دیجیتال سفر کنم و به جای سرودن ترانه عشق، ساز سفر و گردشگری زنم. اینگونه بود که مسیر پر داستان چهار و اندی ساله من در دنیای محتوا آغاز گشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا