ایران گردی

شهرداری کوشکوئیه

کشکوئیه به عنوان یکی از شهرهایی که در جنوب شرقی ایران واقع شده شاید خیلی مورد بحث قرار نگرفته باشد اما یکی از مهمترین شهرهای استان کرمان به حساب می‌آید. از لحاظ جغرافیایی موقعیت آن در شمال غرب شهرستان رفسنجان است که در ادامه این مقاله راجع به آن بیشتر توضیح خواهیم داد و اطلاعات بیشتری را در مورد شهرداری کوشکوئیه در اختیارتان قرار می‌دهیم.

موقعیت جغرافیایی شهر کوشکوئیه

همانطور که گفته شد؛ شهر کشکوئیه در استان کرمان واقع شده است. در شمال غربی شهرستان رفسنجان است که با آن ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. فاصله آن با تهران نیز ۸۱۷ کیلومتر است. در گذشته آن را به عنوان کش کوه هم می‌شناختند. یکی از شهرهای نسبتاً قدیمی به حساب می‌آید و جمعیت آن در سال ۱۳۹۵ حدود 7600 نفر بوده است.

فاصله این شهر تا کرمان ۱۴۰ کیلومتر است. در قسمت شمال غربی به شهرستان انار اتصال پیدا می‌کند. از قسمت غرب و جنوب غربی به شهرستان شهر بابک می‌رسد. آب و هوای این شهر حالت نیمه کویری دارد. تابستان‌های آن نسبتاً گرم بوده اما زمستان‌های آن خیلی سرد هستند. در قسمت جنوب شهر یک منطقه کوهستانی قرار گرفته که به آن راویز گفته می‌شود. حتی در فصل تابستان هم شما شرایطی شبیه به زمستان را در راویز تجربه می‌کنید و جزو مناطق خوش آب و هوا برای سفر به حساب می‌آید.

شهر کشکوئیه از لحاظ فضای سبز و پارک‌ها

مسئله‌ای که در مورد شهر کوشکوئیه مورد اهمیت واقع می‌شود، مربوط به فضای سبز و پارک‌ها هستند. فضای سبزی که در این شهر وجود دارد، در چند سال گذشته به خاطر شهرداری اخیر پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته و توانسته خودش را به نمره قبولی برساند. البته که هنوز هم یک سری نواقص در حاشیه شهر وجود دارد اما در حال برطرف شدن است. رویکردها و عملکردهای جدیدی که شهرداری کشکوئیه به اجرا درآورده، باعث شده که این نواقص به خوبی برطرف شوند.

اگر می‌خواهید با فضای سرسبز بیشتری در این شهر مواجه باشید، سعی کنید که به جای نیمه شرقی بیشتر به نیمه غربی این شهر سفر کنید. گلخانه‌ای که در شهرداری کشکوئیه واقع شده، جزو معروف‌ترین فضاهای سبز به حساب می‌آید که آن را در بلوار سردار سازندگی قرار داده‌اند.

پارک‌ها و بوستان‌هایی که توسط شهرداری کوشکوئیه به خوبی بازسازی شده‌اند، شامل بوستان ولایت، شهدای گمنام، بوستان مادر مخصوص بانوان و بوستان علی بن ابیطالب است.

امکانات فرهنگی و آموزشی

از امکانات فرهنگی و آموزشی که شهرداری کوشکوئیه برای مردم این منطقه در نظر گرفته، می‌توان به کتابخانه امام حسین در خیابان شریعتی و کتابخانه مرحوم محمدی در بوستان شهدای گمنام اشاره کرد.

تعداد مدارس در این شهر بالاست. به گونه‌ای که تمام نیروهای جوان و آماده به کار مشغول هستند. حتی خیلی از خیرین هم در این شهر با کمک شهرداری مدارسی را به پا کرده‌اند.

شهر کوشکوئیه از لحاظ مراکز آموزش دینی و قرآن هم جزو شهرهای غنی است. دارالقرآن شهید رضاپور در بلوار شهدای خیابان ۱۷ شهریور واقع شده، همچنین مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه الزهرا هپ در حال تاسیس در این شهر است. در نهایت از لحاظ فرهنگی و آموزشی شهرداری کوشکوئیه در این بخش خوب عمل کرده است.

امکانات ورزشی کشکوئیه

از امکانات ورزشی کشکوئیه که روز به روز در حال توسعه و گسترش است، می‌توان به استخر شنا و سالن‌های چند منظوره ورزشی اشاره کرد. همچنین زمین چمن فوتبال شهدای کشکوئیه، سالن ورزشی شهید ابراهیم‌پور که برای چندین ورزش مختلف قابل استفاده است و گنجایش ۱۲۰۰ نفری دارد، سالن ورزشی فدک و سالن بدنسازی هوتن هم از جمله امکانات ورزشی این شهر به حساب می‌آید.

جمع‌بندی

شهرداری کشکوئیه توانسته در سال‌های اخیر بسیار موفق عمل کند. تمامی امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی را برای مردمش در نظر گرفته است. با وجود اینکه کشکوئیه جمعیت کمی دارد اما رفاه کافی برای مردم ایجاد شده است  و در نتیجه می‌تواند منطقه خوبی برای زندگی چه از لحاظ امکانات و چه از لحاظ آب و هوا باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا