کسب و کار

مزایا و معایب مهماندار هواپیما بودن

در نظر بسیاری از افراد مهماندار هواپیما بودن شغل شیک و باکلاسی است. از نظر این افراد مهماندار هواپیما کسی است که یونیفرم خوش دوخت و زیبایی به تن دارد و به عنوان پیشخدمت در هواپیما کار می کند.

اما در حقیقت اینطور نیست. مهماندار هواپیما بودن کار پیچیده و سختی است. یک مهماندار هواپیما کاری بیشتر از پذیرایی از مسافران انجام می دهد. در طول پرواز، خدمه کابین باید موارد ایمنی زیادی را بررسی کنند. علاوه بر این، مهمانداران باید با خدمه پرواز ارتباط برقرار کنند تا مطمئن شوند پرواز همانطور که باید، طی می شود.

اگر شما نیز رویای مهماندار شدن هواپیما را در سر دارید، بهتر است اطلاعات بیشتری درباره حقوق، ساعات کاری، آینده شغلی، شرایط استخدامی و… بدست آورید. در این مطلب از هارا گدیم تمام مزایا و معایب مهماندار هواپیما بودن به طور کامل بررسی شده است. خواندن این مقاله به شما کمک می کند تا با دانش بهتری درباره انتخاب این شغل تصمیم گیری کنید.

مزایای شغل مهماندار هواپیما

مزایای شغل مهماندار هواپیما

به شما پول می دهند تا دنیا را ببینید! این بهترین دلیل برای انتخاب شغل مهمانداری هواپیما است. سفر به دور دنیا و بیدار شدن در یک کشور یا شهر دیگر تجربه فوق بی نظیری است که شما هیچ وقت از آن خسته نمی شوید.

اما خوبی های این شغل به همینجا ختم نمی شود. در ادامه تمام مزیت های مهماندار هواپیما بودن را بیان کرده ایم.

فرصت آشنایی با افراد مختلف

اگر علاقمند به برقراری ارتباط با افراد جدید و آشنایی با اشخاص جالب یا مشهور هستید، مهمانداری هواپیما برای شما مناسب است. شغل های کمی در دنیا هستند که این فرصت را برای شما فراهم می کنند تا با افراد معروف و جالب مانند بازیگران، ورزشکاران، هنرمندان، سیاستمداران و … آشنا شوید.

تصور کنید از علاقمندان به فیلم و سینما هستید. ممکن است در یکی از پروازهای خود بازیگر محبوبتان را ببینید! چه چیزی از این جالبتر و هیجان انگیزتر خواهد بود؟

زیر ذره بین نبودن

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد دوست داشته باشید هنگام کار کردن زیر ذره بین نباشید و مدام توسط بالا دستی ها یا مدیران خود زیرنظر نباشید! اگر از این دسته از افراد هستید، شغل مهمانداری را انتخاب کنید. در هواپیما مدیری وجود ندارد که دائم در کار شما دخالت کند یا مطالبی را دائما به شما گوشزد کند.

قطعا سلسله مراتب در شغل مهمانداری هواپیما وجود دارد و به غیر از شما افراد با سابقه که به عنوان سرمهماندار انتخاب شده اند در پروازها خواهند بود؛ اما شرایط کار مانند فعالیت در یک شرکت که دائم مدیران ارشد شما در کارتان نظارت و دخالت زیاد داشته باشند، نیست.

ساعت کاری انعطاف پذیر

از دیگر مزایای شغل مهماندار هواپیما می توان به ساعت کاری منعطف اشاره کرد. مهمانداران می توانند برنامه پرواز و ساعات کاری خود را تا اندازه مشخصی تغییر دهند و مناسب با شرایط خود تنظیم کنند.

قوانین و مقررات ایرلاین ها درباره ساعت کاری مهمانداران ممکن است متفاوت باشد اما به طور معمول هر مهماندار می تواند در ماه بین 65 الی 95 ساعت کار کند.

همچنین این امکان وجود دارد که با بالا رفتن سابقه کاری بتوانید به راحتی ساعات کاری مورد علاقه خود را در برنامه ریزی های پروازی دخیل کنید و برنامه کاری انعطاف پذیری داشته باشید.

می توانید به نحوی برنامه ریزی انجام دهید که بدون استفاده از مرخصی قانونی چند روز متوالی پرواز نداشته باشید و به راحتی به تعطیلات بروید و استراحت کنید.

غذا و اقامت رایگان

تمامی ایرلاین ها برای مهمانداران خود در طی انجام کار اقامت و غذای رایگان فراهم می کنند. تصور کنید بعد از هر پرواز، در یکی از هتل های خوب مقصد با خدمات عالی و به صورت رایگان استراحت کنید.

قطعا این بخش از کار بسیار لذت بخش است. شما به عنوان یک مهماندار هواپیما دیگر نیاز نیست نگران محل اقامت و غذای خود باشید.شرکت هواپیمایی که در استخدامش هستید، امکانات رفاهی قابل قبولی جهت رفع نیازهای شما برایتان فراهم می کند.

دستمزد و غرامت عالی

مهمانداری هواپیما به دلیل شرایط کاری و خطراتی که ممکن است داشته باشد جزو مشاغل سخت محسوب می شود، از این رو مهمانداران هواپیما دستمزد بسیار بالایی دریافت می کنند.

نکته جالب اینکه، این دستمزد بدون احتساب مالیات است و شما به عنوان مهماندار دیگر نگران پرداخت مالیات نخواهید بود. همچنین برای جبران خسارت های احتمالی و سختی شغل نیز مبالغ قابل توجهی به عنوان غرامت جهت سلامتی مهمانداران توسط ایرلاین ها در نظر گرفته می شود.

تسهیلات ویژه

تسهیلات ویژه ای که برای مهمانداران در نظر گرفته شده است، یکی از دلایل محبوبیت این شغل مخصوصا در بین جوانان می باشد. تصور کنید می خواهید با خانواده به سفر بروید.

اگر مهماندار هواپیما، می توانید به راحتی و با تخفیفات عالی برای خود و اعضای خانواده یا دوستان بلیط مناسب تهیه کنید و سفر پروازی خاطره انگیزی داشته باشید.

برخی از هتل ها به مهمانداران تسهیلات و تخفیفات فوق العاده ای ارائه می دهند. شما می توانید در ایام تعطیلات و مرخصی خود از آنها استفاده کنید و سفر لذت بخش و کم هزینه ای داشته باشید.

از دیگر تسهیلات شغل مهماندار هواپیما می توان به پاداش های مختلف، حق بیمه عالی برای انواع خدمات درمانی، بیمه بازنشستگی، بن خرید از فروشگاه های مختلف و … اشاره کرد.

سفر به شهرها و کشورهای مختلف

قطعا این مورد از اصلی ترین و جذابترین مزایای شغل مهماندار هواپیما به شمار می رود که بسیاری از افراد را علاقمند به این حرفه کرده است. اگر عاشق سفر و بازدید از شهرها و کشورهای مختلف باشید، مهمانداری می تواند رویایی ترین شغل برای شما باشد.

می توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن به شهرهای مختلف سفر کنید و در فرصت های مناسب که برای استراحت در مقصد میان پروازها در اختیارتان قرار می گیرد به دیدن مکانهای دیدنی و گردشگری مختلف بروید.

معایب شغل مهماندار هواپیما

معایب شغل مهماندار هواپیما

همانطور که گفتیم مهمانداری به خاطر مزایایی که دارد شغل جذاب و هیجان انگیزی به نظر می رسد. اگر واقعا عاشق فعالیت در این زمینه هستید باید قبل از تصمیم گیری با معایب آن نیز آشنا شوید.

هر شغلی ویژگی های مثبت و منفی مخصوص به خود را دارد. حرفه مهمانداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. از مهمترین معایبی معایب شغل مهماندار هواپیما می توان موارد زیر را نام برد:

امکان ابتلا به بیماری های مختلف

احتمال ابتلا به بیماری های مختلف در بین مهمانداران هواپیما زیاد است. شما به عنوان مهماندار ساعت زیادی را در ارتفاع به سر می برید و ممکن است به خاطر کم شدن آب بدن به سنگ کلیه مبتلا شوید. همچنین، خطر ابتلا به بیماری های گوش و شنوایی نیز به خاطر اختلاف فشار هوای مداوم طی پروازهای متعدد نیز وجود دارد.

اگر شما به عنوان یک مهماندار از وضعیت بدنی مناسبی برخوردار نباشید و به سلامت جسمانی خود اهمیت ندهید، احتمال دارد در درازمدت به بیماری های عضلانی و دردهای ناشی از آنها مانند کمر درد، پا درد و … دچار شوید.

علاوه بر این، نبود اکسیژن طبیعی در هواپیما در ارتفاع و جایگزینی آن با اکسیژن مصنوعی مشکلاتی برای بدن به وجود آورده و منجر به فرسودگی اندام هایی مانند ریه، کلیه و … می شود.

بی خوابی

با اینکه ساعت کاری منعطف جزو مزایای مهمانداری هواپیما محسوب می شود، اما از طرفی بی خوابی های به وجود آمده در اثر ساعت های پروازی نامناسب ممکن است به سلامتی جسمی و روحی مهمانداران هواپیما آسیب برساند.

برهم خوردن تایم خواب یکی از معایب شغل مهماندار هواپیما است که سختی کار آنها را نشان می دهد.

تغذیه نامناسب

باید توجه داشته باشید که شما به عنوان یک مهماندار بیشتر زمان خود را در هواپیما سپری می کنید و مجبور هستید از غذاهای یخ زده یا دارای مواد نگهدارنده استفاده کنید.

این غذاها در طولانی مدت تاثیرات منفی بر سلامت جسمی شما می گذراند. حتی ممکن است باعث دستگاه گوارش شما را دچار مشکل سازد.

سرویس دهی با وسایل سنگین

در همه پروازها با توجه به نوع پرواز و کلاس پروازی خدماتی به مسافران ارائه می شود. سرویس دهی های مختلفی مانند سرو غذا، میان وعده، کمک به جابجایی چمدان ها و … توسط مهماندار انجام می شود. انجام این کارها ممکن است در طولانی مدت موجب آسیب دیدگی اندام های بدن مخصوصا از ناحیه کمر، دست ها و پاها و… شود.

از دست دادن جشن ها و دورهمی ها

زمانیکه پرواز دارید، خیلی از خانواده و دوستان خود دور هستید. بنابراین، نمی توانید در بسیاری از مهمانی ها، جشن ها یا دورهمی های دوستان و اقوام و اعضای خانواده شرکت کنید. شاید مجبور باشید لحظه سال تحویل را دور از خانواده و در بالای آسمان جشن بگیرید.

استرس

زمان محدود، فضای کاری کوچک، محدودیت منابع، ترس از سقوط، وظایف متعدد، رسیدگی به خواسته های مسافران و شکایت های آنها، تاخیرها، موقعیت های پزشکی اورژانسی و… . همه این موارد استرس زا چالش هایی هستند که یک مهماندار هواپیما در کار خود با آنها روبرو می شود.

برخوردهای نامناسب مسافران

گاهی اوقات در پروازها برخی از مسافران از فرهنگ کافی سفر با هواپیما برخوردار نیستند و اطلاعات کمی در این زمینه دارند.

همین مسئله باعث می شود برخورد مناسبی با شما به عنوان مهماندار نداشته باشند. اما شما باید صبر و تحمل بالایی داشته باشید و کار خود را به درستی و در کمال آرامش انجام دهید.

مهماندار هواپیما شویم یا نه؟

انتخاب شغل مهماندار هواپیما کاملا به سلایق و روحیات شما باز می گردد و خود باید با توجه به موارد گفته شده تصمیم نهایی را بگیرید.

اگر عاشق سفر کردن، آشنای با افراد مختلف هستید و صبر و شکیبایی و توانایی بدنی بالایی دارید، مهماندار هواپیما بودن را حتما تجربه کنید، حتی برای مدت زمان کوتاهی.

اما اگر دوری از خانواده برایتان سخت است یا ترجیح می دهید برنامه خواب و غذایی مشخصی داشته باشید و از ابتلا به بیماری های مختلف در امان باشید بهتر است سراغ مهمانداری هواپیما نروید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا