استان هرمزگانایران گردیجزیزه قشم

مکان های گردشگری جزیره قشم

پزشکی بدون آزمون در ترکیه

قشم بزگترین جزیره ایران است که در خلیج فارس واقع شده است. این جزیره همواره به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد برای گردشگران مطرح بوده و از این حیث رونق زیادی داشته و دارد؛ به‌دلیل آب و هوای گرم قشم دو فصل پاییز و زمستان بهترین زمان مسافرت به این جزیره محسوب می‌شود. علاوه برا گردشگران ایرانی، هر ساله توریست‌های زیادی از کشورهای مختلف به جزیره قشم عزیمت می‌کنند.

در اطراف قشم چهار جزیره زیبای دیگر به نام‌های جزیره ناز، جزیره لارک، هنگام و جزیره هرمز قرار دارند که با رفتن به این جزیره می‌توانید به‌سادگی و از طریق قایق‌ها، از این جزایر نیز دیدن کنید. طی این مقاله قصد داریم جاذبه‌های گردش‌گردی و توریستی این جزیره‌ی زیبا را به‌طور کامل معرفی کنیم، با ما همراه باشید. چنان‌چه به گردشگری و سفر علاقه‌مندید با هارا گدیم همراه باشید، چراکه سعی کردیم جاذبه‌های گردشگری جای‌ جای مختلف ایران را برای شما در هارا گدیم معرفی کنیم.

جاذبه ‌های گردشگری جزیره قشم

جزیره‌های خلیج فارش با داشتن سواحل زیبا همواره جزو جذاب‌ترین مقاصد برای سفر محسوب می‌شوند؛ چنان‌چه بخواهیم جاذبه‌های دیدنی قشم را به‌طور کلی دسته‌بندی کنیم، به سه دسته‌ی کلی زیر تقسیم می‌شوند:

  1. جاذبه‌های طبیعی که معمولا مردم برای دیدن طبیعت و جانداران به آنجا سفر می‌کنند. برخورداری از سواحل زیبا و آب‌وهوای خاص، این جزیره را به مکانی عالی برای گردشگری در فصول سرد سال تبدیل کرده است.
  2. جاذبه‌های تجاری که مسافران برای خرید سفر می‌کنند. از گذشته تا کنون جزیره‌ی قشم به‌عنوان یکی از مراکز خرید اجناس خارجی با قیمت مناسب مطرح بوده است و همین امر سبب شده تا خیلی از افراد به قصد خرید به این جزیره سفر کنند.
  3. امکانات رفاهی مناسب، با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته بر روی جزایر خلیج فارس در جهت جذب گردشگر و توریست، این جزیره نیز از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار است که موجب شده تا سفر و اقامت در قشم ساده و جذاب باشد.

جاذبه های طبیعی قشم

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران است که مساحتی 10 برابر جزیره کیش دارد. در جزیره قشم مکان های دیدنی به‌قدری زیاد و متنوع است که مسافران با یکبار سفر به قشم زمان کافی برای بازدید همه مکان های دیدنی ندارند. مسافرانی که همه ساله در ایام نوروز و یا فصل بهار و پاییز با تور قشم به این جزیره می روند از جاهای دیدنی جزیره دیدن می کنند. در اینجا به اختصار برخی از جاهای دیدنی جزیره زیبای قشم را بررسی می کنیم.

جاذبه‌های طبیعی قشم در فصل‌های پاییز و زمستان که هوا خوب و معتدل است طرفداران زیادی دارد. در زیر به برخی از جاذبه‌های طبیعی قشم می‌پردازیم:

جنگل دریایی حرا

جنگل دریایی حرا

جنگل دریایی حرا از جاذبه‌های خاص جزیره قشم است که بدلیل قایق سواری در آب‌های خلیج فارس شهرت جهانی دارد. جنگل حرا از میراث فرهنگی کشور بشمار می آید و جزو عجایب هفتگانه قشم است. پوشش گیاهی جنگل حرا را درختان حرا و چندل پوشانده‌اند. در سال 1356 این جنگل در شبکه جهانی انسان و زیست کره یونسکو به ثبت رسید. جنگل حرا اکوسیستم خوبی برای پرندگان و حیوانات است. پرندگان مهاجر مناطق گرمسیری مثل حواصیل، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری در این جنگل‌های دریایی زندگی می‌کنند.

دره تندیس های قشم

دره تندیس های قشم

دره تندیس‌های قشم با سنگ هایی به شکل مجسمه مشهور شده اند. این دره ها شباهت عجیبی به ستارگان دارند. به دلیل وجود چنین جاذبه هایی در این دره ها گردشگران از همه جای کشور و خارج از کشور به این مکان سر می زنند. در گذشته های دور جانوران و حیوانات زیادی در این دره ها زیست می کردند. قدمت این دره تندیس ها به دومیلیون سال پیش و دوره سنوزوئیک می رسد. از دیگر جاذبه های این دره ها وجود اشکال زیبای دره ها به شکل پرندگان و حیواناتی مانند مرغ، سرگوسفند، خروس و سر اژدها است.

حیات وحش دریایی

در حیات وحش جزیره قشم جانداران متعددی زندگی می کنند. جاندارانی مثل مرجان ها، خزندگان، پرندگان، دوزیستان، مهره داران و بی مهرگان دیده می شوند. حیات وحش قشم دارای سه نوع اکوسیستم است: اکوسیستم جنگل های حرا، جنگل های بارانی و جزایر مرجانی. گردشگرانی که هر ساله با تور قشم به جزیره می روند از حیات وحش دریایی دیدن می کنند. در این مکان دیدنی علاوه بر جانداران، گیاهان دریایی زیبایی زندگی می کنند. جت اسکی، ماهیگیری و قایقرانی از جمله تفریحات دریایی جزیره قشم هستند.

غارهای خاربس

غارهای خاربس

غارهای خاربس که از زیباترین پدیده های زمین شناسی هستند در سمت راست جزیره قشم به سمت روستاهای خاربس و رمچاه قرار دارند. در 15 کیلومتری جاده قشم قرار دارد و ارتفاع آن حدود 20 تا 30 متر است. این غارها معماری صخره ای دارند و قدمت آنها به دوران مادها می رسد. به دلیل اینکه این غارها نیایشگاه مهر و محل ستایش الهه میترا بوده اند به آنها معبد مهری می نامند. ساختمان غار شباهت به دخمه های شوشتر، آذربایجان، کردستان، لرستان و اهواز دارند.

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها از تصرف کشور پرتغال بر آبراه دریایی که حدودا 110 سال بطول انجامید بجای مانده است. قلعه ها توسط آلفونسو آلبرکرک ، دریانورد پرتغالی احداث شد . این قلعه به عنوان انبار مهمات  و سلاح های جنگی بکار می رفت. قلعه پرتغالی ها از جاهای دیدنی برای گردشگران است. در سال 1623 میلادی امام قلی خان یکی از سرداران صفوی این قلعه را به تصرف خود درآورد. متاسفانه این بنای زیبای تاریخی رو به تخریب است. بهترین زمان برای  بازدید از قلعه پرتغالی ها ایام عید نوروز، فصل بهار و پاییز است.

گنبد نمکی

قلعه پرتغالی ها

گنبد نمکی  یکی از مکان های دیدنی جزیره زیبای قشم است که کوه نمکدان هم به آن می گویند. این کوه به شکل مخروطی است و در جنوب غربی جزیره زیبای قشم قرار دارد. گنبد نمکی از سنگ های آذرین ساخته شده است و397 متر ارتفاع دارد. این کوه یک اثر تاریخی بسیار زیبا و دیدنی است که جاذبه گردشگری و آموزشی دارد. مسافران و توریستان اگر از گوگل مپ کوه نمکی را پیدا کنند یقینا برای دیدن آن اقدام می کنند.

جزیره ناز

جزیره ناز در یک کیلومتری ساحل آب های خلیج فارس قرار گرفته است. این جزیره از عجایب هفتگانه جزیره زیبای قشم محسوب می شود. جزیره ناز در گذشته محلی برای ماهیگیری بوده است ولی امروزه از جاهای دیدنی جزیره قشم بحساب می آید. در جزیره ناز هیچ منزل مسکونی وجود ندارد. فقط ماهیگرانی که در آنجا مشغول هستند یک کلبه برای استراح خود ساخته اند. زمان بازدید از جزیره ناز فصل بهار و پاییز و زمستان است که هوا مناسب و معتدل است.

تنگه چاهکوه قشم

قلعه پرتغالی ها

تنگه چاهکو در جزیره زیبای قشم از عجایب هفتگانه قشم است و آب و هوای گرمسیری نامناسبی دارد. گرمای جزیره به حدی زیاد است که در هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست. تنگه چاهکوه در بخش شهاب از توابع قشم و در مجاورت روستای چاهو قرار دارد. برای رفتن یه این تنگه ابتدا باید به شهر درگهان و سپس به میدان درگهان قشم بروید.

سد گوران قشم

سد گوران قشم

سد گوران یک سد تاریخی است که در 78 کیلومتری جزیره زیبای قشم قرار دارد. این سد در روستای زیبای گورانقشم از توابع شهای شهرستان  واقع شده است. از گذشته تا کنون صنعت لنج سازی شغل اکثر مردم این منطقه بوده است. روستای گوران از بزرگترین مراکز ساخت لنج سنتی در کشور بوده است.

جزیره هرمز

خلیج فارس جزیره‌های بسیاری دارد که هر کدام‌شان جاذبه‌های دیدنی خاص خود را دارند. جزایر ریز و درشتی که همه ساله توریست‌های زیادی را بطرف خود می‌کشاند. جزیره هرمز چندین سال است که به‌دلیل نزدیکی به جزیره قشم در فصل های زمستان و بهار و پاییز میزبان مسافران است.

دره سکوت

یکی از جاذبه های بسیار دیدنی جزیره هرمز، دره سکوت است. علت نامگذاری این دره، سکوت مطلقی است که سراسر دره را فراگرفته است. هنگامی که وارد این دره می شوید انرژی مثبت از سمت دره به شما انتقال می شود. به همین دلیل به آن دره انرژی هم می گویند. یکی دیگر از نام های این دره، دره نمک تبرزن است. علت نامگذاری وجود نمک های سخت است که در دره دیده می شود.

فرش خاکی هرمز

سد گوران قشم

فرش خاکی هرمز منطقه رنگارنگی است که مثل نگین زیبایی در دل جزیره می درخشد. طبیعت آرامی دارد و منطقه بدون آلودگی صوتی است که هر فردی را به سمت جاذبه های خود می کشاند. این منطقه 42 کیلومتر مربع وسعت دارد. فرش خاکی هرمز بزرگترین فرش خاکی در جهان است. رنگارنگ بودن خاک آن به دلیل وجود اکسید آهن و اکسیدهای مختلف است.

معدن خاک سرخ

معدن خاک سرخ جزیره هرمز شهرت جهانی دارد. خاک این منطقه از نظر کیفیت و مرغوبیت بعد از خاک رس اسپانیا قرار دارد. مردم این منطقه از این خاک جهت نمای ساختمان استفاده می کنند. این خاک کاربردهای دیگری هم دارد. در آرایشی، رنگسازی، موزاییک، سفالگری، تولید پودر میکرونیزه صنعتی نیز کاربرد دارد.

ساحل نقره ای هنگام

ساحل نقره ای هنگام

جزیره‌ی هنگام در نزدیکی قشم واقع شده و در سفر به قشم، بازدید از این جزیره را نیز می‌توانید در برنامه‌ی خود بگنجانید. ساحل نقره‌ای جزیره هنگام از مکان‌های فوق‌العاده جذاب محسوب می‌شود. زمین این منطقه از شن های نقره ای و مشکی فرش شده است. درحال حاضر به دلیل اینکه مسافران و گردشگران در چند سال اخیر شن های ساحل نقره ای را از منطقه خارج کرده اند، دیگر به کسی اجازه ورود به ساحل نمی دهند.

ژئو پارک جزیره قشم

ژئوپارک (پاک جهانی جزیره زیبای قشم) در قسمت غرب جزیره قراردارد. زئو پارک ها یکی از بهترین طرح های برای پیوند انسان و زمین هستند. ژئوپارک ها که تعدادشان 17 پارک است در سال 2004 میلادی با حمایت یونسکو بوجود آمدند. در بین این 17 پارک، ژئوپارک جزیره قشم اولین پارک جهانی خاورمیانه است.

بندر تاریخی لافت

روستای لافت در جزیره قشم از روستاهای تاریخی است که به دلیل داشتن بناهای تاریخی شهرت یافته است. به روستای بافت روستای بادگیرها در جنوب لقب داده اند. این روستا در شمال غربی جزیره قشم واقع شده و یکی از مرکزهای جمعیتی دهستان سلخ در قشم است. قدمت روستای تاریخی لافت به هزار سال قبل از تولد عیسی مسیح برمی گردد. بقایای قبرهای باستانی عیلام و بحرین در این روستا یافت می شود و نشانه تمدن این روستا است.

بازارها و مراکز خرید جزیره قشم

خیلی از افراد قشم را با بازارها و مراکز خریدی که دارد، می‌شناسند و هدف‌ اصلی‌شان از عزیمت به این جزیره، خرید پوشاک و کالاهای مختلف است. شهرستان قشم از سه شهر قشم، درگهان و سوزا تشکیل شده که هر کدام‌شان مراکز خرید خاص خود را دارند و رونق بسیاری هم دارند. اگر قصد سفر به قشم و خرید پوشاک و کالاهای دیگر را دارید آشنایی با بازارهای مختلف این جزیره می‌تواند راهنمای خوبی برای‌تان باشد.

بازار قدیم قشم

قدیمی‌ترین بازار قشم که از سال 1290 آغاز به کار کرده، بازار قدیم قشم است که از دالان‌های متعدد و باریکی تشکیل می‌شود. مغازه‌های این بازار در زمینه‌ی فروش انواع و اقسام اجناس از لباس و پارچه و فرش گرفته تا لوازم خانگی، ظروف و اقلام خوراکی، فعالیت دارند.

تنوع بسیار بالای واحدهای تجاری و اجناس و قیمت‌های مناسب، این بازار را تبدیل به یکی از بهترین بازارهای جزیره کرده که اگر قصد خرید دارید، دست خالی از این بازار بیرون نخواهید آمد.

بازار ستاره قشم

بازار ستاره در قشم از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای جزیره است. در بازار ستاره قشم انواع و اقسام اجناس ایرانی و خارجی مرغوب چه بصورت عمده  و یا خرده فروشی وجود دارد. این بازار دارای سه طبقه است و احداث آن سال 1376 است. بازار ستاره قشم از امکاناتی همچون زمین بازی کودکان، آرایشگاه مردانه، رستوران، کافی شاپ و پله برقی، چندین شعبه بانک و سالن بیلیارد برخوردار است.

سیتی سنتر قشم

سیتی سنتر از دو مجتمع بزرگ تحت عناوین سیتی سنتر1 و 2 تشکیل شده که درست روبه‌روی هم واقع شده‌اند و توسط یک پل هوایی به هم وصل می‌شوند. بیش از 2 هزار واحد تجاری در این مجتمع‌های عظیم جای گرفته‌اند و انواع و اقسام کالاها و پوشاک و لوازم در آن‌ها یافت می‌شود. علاوه بر مغازه‌های تجاری، در طبقه‌ی سوم این مجتمع تجاری، شهربازی و فودکورت نیز وجود دارد که خدماتی چون انواع بازی‌های رایانه‌ای، سالن بیلیارد، سینما چهار بعدی، بولینگ، رستوران و کافی شاپ برای رفاه حال مسافران و گردشگران ارائه می‌شود.

مرکز خرید پردیس قشم

مرکز خرید پردیس دارای ۴ طبقه است و دقیقا روبروی بازار ستاره واقع شده. طبقه اول و دوم این مجتمع، تجاری بوده و طبقه سوم و چهارم آن به رستوران و هتل اختصاص دارد.

۱۴۸ واحد تجاری در این مرکز خرید وجود دارد که اقلام متفاوتی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، اما تمرکز اصلی این مرکز خرید بر لباس مجلسی و پوشاک زنانه است.

مرکز خرید سیمرغ قشم

مرکز خرید سیمرغ دارای ۴ طبقه و 71 واحد تجاری است و یکی از مراکز جدید قشم به‌شمار می‌رود. این مجتمع علاوه بر واحدهای تجاری، از رستوران و امکانات تفریحی چون سالن بیلیارد نیز برخوردار است.

بازار نخل درگهان

این بازار با معماری سنتی جزیره‌ی قشم طراحی شده و از سال 1392 آغاز به کار کرده، علاوه بر داشتن واحدهای تجاری، به‌خاطر سبک معماری که دارد، فضای جذاب و دلنشینی را هم برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است.

تمرکز اصلی این بازار بر روی فروش عمده‌ی انواع پوشاک است، البته فروش تکی نیز در برخی از مغازه‌ها وجود دارد.

مرکز خرید دو دلفین درگهان

از بندر درگهان تا قشم، تقریبا 20 دقیقه با ماشین راه است؛ این بندر همواره به‌عنوان مکانی مناسب برای خرید مطرح بوده و هست. یکی از معروف‌ترین بازارهای درگهان، مرکز خرید دو دلفین است. این مجتمع تجاری عظیم در 6 طبقه ساخته شده و انواع پوشاک، لوازم خانگی، لوازم آرایشی و … در آن با مناسب‌ترین قیمت‌ها و از برندهای معتبر خارجی یافت می‌شود.

مجتمع تجاری دریا درگهان

این بازار در مرکزیت درگهان و در میدان اصلی این شهر واقع شده است و بزرگ‌ترین مرکز خرید این بندر محسوب می‌شود. بیش از 1500 واحد تجاری در این مجتمع تجاری عظیم دو طبقه فعالیت دارند. اجناس مختلفی چون انواع لباس، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم و تجهیزات ورزشی در این بازار با بهترین قیمت‌ها یافت می‌شوند.

غذاهای خاص و سنتی جزیره قشم

شاید اولین بار است که به جنوب کشورتان سفر می کنید. و از غذاها و دسرهای جنوبی هیچ اطلاعی ندارید. مخصوصا که در جزیره قشم غذاهای دریایی بیشتر سرو می شود. پس به برخی از غذاهای خوش طعم جزیره قشم می پردازیم.

زیبون

زیبون در اصل یک نوع ته چین است که با ماهی پخته می شود. زیبون در مراسمات محلی قشم و در عروسی ها مورد استفاده قرار می گیرد. غذایی خوش طعم همراه با گوجه و پیاز و سبزیجات معطر و مخصوص که در بیشتر خانواده های شهر قشم و توابع آن کاربرد دارد.

هواری

هواری غذای مورد علاقه مردم قشم که با ماهی هور و برنج درست می شود. عده ای به جای ماهی از میگو که یک نوع غذای مقوی دریایی جنوب است استفاده می کنند. این غذای خوشمزه با سبزیجات معطر و پیاز و ادویه جات مخصوص پخته می شود. این غذا در اکثر رستوران های قشم و دیگر شهرهای استان هرمزگان سرو می شود.

کلمبا

غذایی بسیار خوشمزه که با ماهی و روغن حیوانی که به زبان محلی مردم قشم جونون یعنی روغن خوب نامیده می شود تهیه می گردد. همچنین برای طعم دار کردن آن ، سبزیحات معطر (شوید و گشنیز خورد شده) و گندم پرک شده به غذای کلمبا اضافه می کنند.

برنج دیشو

برای تهیه برنج دیشو شیره خرما را با آب جوش می دهند سپس برنجی که از قبل خیسانده شده را به آن اضافه می کنند. بعد از آن آب بخار شده و برنج دم می کشد. با این نوع برنج ماهی برشته سرو می شود.

نان توموشی

مردم قشم نان توموشی را با یک نوع سس مخصوص می پزند. در خمیر این نان تخم مرغ و پنیر اضافه می کنند که با خود نان می پزد.

صنایع دستی قشم

اگر به قشم سفر کردید مطمعنا از صنایع دستی قشم که در بازار های سنتی به فروش می رسد خوشتان می آید. این صنایع دستی های زیبا سوغات خوبی هستند که به عنوان یادگاری می توانید با خود به شهرتان برده و یا به عزیزانتان هدیه دهید.

صنایع گلیم بافی

گلیم بافی یکی از شغل های سنتی جنوب است که از دیرباز تا کنون بین مردم جنوب  رواج دارد. گلیم های رنگی و زیبا که مورد پسند هر ایرانی و خارجی است. این گلیم ها در بازار قشم با قیمت ارزان و مناسب به فروش می رسند. می توانید به عنوان یادگاری خرید کنید.

صنایع دستی حصیر بافی

در حنوب به دلیل وجود درخت خرما و نخل، چوب های نازک درخت خرما را رنگ آمیزی می کنند. با این چوب ها انواع جاورهای سنتی جنوبی، ظرف میوه، سبد، سینی غذاخوری و خیلی چیزهای تزئینی دیگر می بافند. می توانید به عنوان سوغاتی به دوستان خود هدیه دهید.

صنایع دستی دریایی

صدفها، مرجان ها، گوش ماهی ها و حلزون ها در کنار ساحل دریا بسیار زیبا هستند. بعد از جزر و مد دریا صدف ها و مرجان ها بالا آمده و صیادان آنها را جمع آوری می کنند. با این صدف ها انواع تزئینی ها درست می کنند و به فروش می رسانند.

نان محلی

د رسرزمین قشم شاید بیش از 10 نمونه نان سنتی پخت شود. نان های بسیار خوشمزه و با طعم و بوی خوب که د ربین گردشگران و مسافران به قشم بسیار رایج است. برخی از این نان ها را با تخم مرغ می پزند مانند نان توموشی.

خرما

خرما از معروف ترین و مقوی ترین سوغات جنوبی ها است. خرما و مشتقات آن مانند شیره، رب انار بسیار مقوی و شیرین هستند. بهترین سوغاتی برای نزدیکان خرما است. مطمعن باشید خوشحال می شوند.

نان سنتی هلر

هلر نام روستایی است در قشم که چندین شیرینی پزی و نان پزی معروف دارد. شیرینی های بسیار خوشمزه خشک که مورد علاقه کودکان است. می توانید به عنوان سوغاتی نان سنتی هلر خریداری کنید.

سفر به قشم

اگر می خواهید سفر چند روزه به جزیره قشم داشته باشید و اولین باز است که به این جزیره عزیمت می‌کنید، بهتر است تا با اطلاع کافی در مورد نحوه‌ی سفر و اقامت و بازارها و مراکز تفریحی آن، برنامه‌ریزی کنید تا نهایت بهره را از سفر خود ببرید.

همان‌طور که اشاره کردیم، مراکز و مکان‌های دیدنی فراوانی در این جزیره وجود دارد که بهتر است با آشنایی قبلی، اقدام به برنامه‌ریزی برای گشت‌وگذار در اقامت چند روزه‌ی خود در این جزیره، نمایید.

سخن پایانی

جزایر خلیج فارس همواره به‌عنوان مقاصدی پرطرفدار برای گردشگردی مطرح هستند؛ به‌خصوص در فصول سرد سال، سفر به این جزیره‌ها می‌تواند بسیار دلپذیر باشد. چنان‌چه راغب سفر به جزیره‌ی زیبای قشم می‌باشید، باید بر اساس زمان و بودجه‌ی خود، نحوه‌ی سفر و همچنین محل اقامت خود را از میان گزینه‌های زیادی که برای رسیدن و اقامت در این جزیره وجود دارد، گزینش کنید.

در این مقاله سعی کردیم تا جاذبه‌های گردشگری و تفریحی قشم را به‌طور خلاصه مرور کنیم و امیدواریم سفر خوبی به این جزیره‌ی زیبا داشته باشید. چنان‌چه به گردشگری و سفر علاقه‌مندید با هارا گدیم همراه باشید، چراکه سعی کردیم جاذبه‌های گردشگری جای‌جای مختلف ایران را معرفی کنیم.

زینب روستا

سال‌ها بعد از اتمام زنگ انشاها قلم را دوباره مهیا کردم تا بنویسم اما این بار کمی متفاوت‌تر. این بار می‌خواستم با آواز قلم به دنیای دیجیتال سفر کنم و به جای سرودن ترانه عشق، ساز سفر و گردشگری زنم. اینگونه بود که مسیر پر داستان چهار و اندی ساله من در دنیای محتوا آغاز گشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا